Młode ziemniaki przed skrobaniem moczymy kilka minut w osolonej wodzie - łatwiej obiera się je ze skórki.
Pieprz prawdziwy do potraw dodajemy pod koniec gotowania, smażenia. Zbyt wcześnie dodany może nadać potrawom gorzkości.

chrzan tarty przepis

Chrzan tarty - wybieramy korzenie zdrowe, gładkie, nie wyschnięte i najlepiej o średnicy co najmniej 2,5 cm. Jeżeli będzie przywiędły, to należy go na moczyć w zimnej wodzie przez 1 godzinę. Oczyszczone korzenie chrzanu należy utrzeć ręcznie na tartce lub przy pomocy robota. Utarty chrzan odstawiamy bez przykrywania go i w tym czasie robimy zalewę.
Zalewa: 4 szklanki wody, 2 szklanki cukru, 1 szklanka octu 10%, 1 łyżeczka soli.
Ocet dodajemy po rozpuszczeniu się cukru i po zagotowaniu się zalewy (octu możemy wlać trochę mniej - wg własnego smaku). Ocet stosuje się w celu dłuższego przechowywania. Na bieżące zużycie można go dodać mniej lub wcale. Zagotowaną i gorącą zalewą zalewamy chrzan, który należy wymieszać (ilość wlanej zalewy wg własnego uznania w zależności jaką gęstość chcemy uzyskać). Tak przygotowany chrzan przekładamy do słoiczków.

Domowy chleb z piekarnika. wypiek chleba w piekarniku

Domowy chleb bez konserwantów z dodatkami, które lubimy. Przygotowanie i upieczenie własnego chlebka jest bardzo łatwe. Czasu potrzebujemy niewiele, a zapach świeżego chleba rozchodzący się po całym mieszkaniu w zimowym okresie wprowadza nas w dobry nastrój (w innych porach roku też) :).
Składniki: 1kg mąki krupczatki, 6 łyżek siemienia lnianego, 6 łyżek słonecznika, 3 łyżki sezamu, 2 łyzki pestek dyni, 1 szklanka otręb żytnich lub pszennych, 1,5 łyżki soli, 4 - 5 łyżek cukru, 5 dag drożdży, 1 litr przegotowanej wody, która w momencie wyrabiania ciasta powinna być "letnia".
Dodatkowo wg uznania do posypania po wierzchu chleba możemy użyć czarnuszki, maku, kminka itp.
Wykonanie Wszystkie składniki (oprócz tych do posypania) wsypujemy do miski, garnka. Naczynie powinno być odpowiedniej wielkości, żeby wygodnie było można wyrobić ciasto. Wlewamy wodę i ręką dobrze wymieszać składniki. Przykrywamy ściereczką i odstawiamy na 15 - 20 minut w ciepłym miejscu (wystarczy temperatura pokojowa). Można też wstawić miskę z ciastem do lekko nagrzanego piekarnika. Po tym czasie ponownie mieszamy, żeby ciasto opadło i przekładamy do dwóch foremek, które dobrze jest wyłożyć papierem do pieczenia. Wierzch możemy posypać dodatkami, np czarnuszką. Znowu odstawiamy na 15 - 20 minut, żeby ciasto podrosło. Nagrzewamy piekarnik do 180- 190°C i wkładamy foremki z ciastem. Pieczemy przez około 1,5 godziny, ale przez kilka pierwszych wypieków obserwujemy nasz chleb. Bowiem piekarnik piekarnikowi nierówny. Być może trzeba będzie przykryć foremki papierem do pieczenia, żeby za bardzo się nie spiekł.

Encyklopedia kuchni

encyklopedia kuchni

Bejcowanie - to marynowanie mięsa w kwaśnej zalewie, tzw. bejcy. Zabieg ten powoduje, że mięso kruszeje i dlatego szybciej się piecze lub dusi. Przygotowanie zalewy na 1kg mięsa - szklanka wody, 1-2 łyżki 10% octu, 1 nieduża cebula, 2-3 listki laurowe, 4 ziarenka pieprzu. Wodę z pokrojoną cebulą i przyprawami trzeba zagotować dodając pod koniec octu oraz znowu zagotować. Umyte mięso wkładamy do kamiennego lub emaliowego garnka i zalewamy ostudzoną już zalewą. Nakrywamy i wynosimy do chłodniejszego miejsca. Zimą mięso w bejcy marynujemy przez ok. 6-7 dni, a latem ok. 2-3 dni. Z mięsa bejcowanego nie należy robić kotletów mielonych ani potraw gotowanych.
Blanszowanie lub blanżerowanie - obgotowanie (sparzenie) przed dalszą obróbką cieplną. Blanszowanie mięsa, jarzyn i owoców usuwa niemiły zapach, gorycz, kwas. Ułatwia obieranie oraz przedłuża trwałość produktów w czasie dłuższego przechowywania. W czasie blanszowania produkty nie tracą składników mineralnych i witamin. Blanszowanie polega na wrzuceniu produktów do wrzątku na 2 - 3 minuty, po odcedzeniu przelewa się je natychmiast zimną wodą.
Glazurowanie - nadaje potrawom połysku. Mięsne potrawy spożywane na zimno glazuruje się przez polanie ich mocnym bulionem z rozpuszczoną w nim żelatyną. Glazurowane pasztety, drób chronione są przed wysychaniem. Glazurowanie jarzyn polega na gotowaniu ich w małej ilości wody, po osiągnięciu miękkości zaprawia się je masłem i cukrem podsmażając do połysku. Ciasta i torty glazuruje się lukrami lub rozpuszczoną czekoladą.
Klarowanie wywarów - polega na oczyszczaniu wywarów z szumowin i zawiesin. Ugotowany wywar przecedzamy i schładzamy w celu usunięcia nadmiaru tłuszczu. Następnie odtłuszczony wywar podgrzewa się i wlewa się do niego rozprowadzone wodą białko (na litr wywaru jedno białko rozprowadzone w 2-3 łyżkach wody). Pomieszajmy to i zagotujmy na małym ogniu, aż białko się zetnie. Przecedzamy ponownie. Stosujemy to w celu np. do przygotowania klarownej galarety.
Krojenie mięsa na gulasz i na befsztyki - mięso należy kroić w poprzek włókień.
Szumowanie - polega na zbieraniu z powierzchni zup i wywarów tzw. szumowin (szarawo-brunatnego "kożucha", wytwarzającego się podczas gotowania - ścięte białko). Czysty rosół uzyskamy również poprzez wlanie do gorącego wywaru trochę zimnej wody, która spowoduje opadnięcie szumowin na dno garnka. Po paru minutach rosół przecedzić.
Temperatura i świeżość potraw - nie chcemy od razu podawać gotowych potraw, bo nie wszyscy goście zdążyli na czas lub dla ułatwienia przygotowaliśmy je wcześniej. Dla zachowania świeżości i temperatura możemy zastosować metodę gorącej kąpieli. Naczynie z gotową potrawą (sos,zupa, ziemniaki itp.) wstawiamy do garnka z gorącą wodą (niegotującą). Przetrzymywane w ten sposób potrawy zachowują świeżość, ale tracą część witamin i dlatego tę metodę stosujmy tylko sporadycznie w koniecznych sytuacjach.
Tranżerowanie - jest to umiejętne, estetyczne porcjowanie mięsa zwierząt rzeźnych, dziczyzny, drobiu, dzikiego ptactwa. Podczas tranżerowania kawałki powinny być w miarę równe oraz dobrze ułożone na talerzu. Sposób podania to połowa sukcesu wspólnego biesiadowania.

Grilowanie

grilowanie

Grilowanie to po swojsku dania z rusztu (gdy nie mamy grila, użyjmy rusztu), które często spożywane nie są zbyt zdrowe dla naszego organizmu. Dlatego należy przestrzegać klika podstawowych zasad. Do pieczenia na ruszcie nadają się wszystkie mięsa, ryby i niektóre warzywa oraz owoce. W czasie grilowania najbardziej szkodliwe jest kapanie tłuszczu na rozżarzone palenisko, ponieważ powoduje to wydzielanie się szkodliwych związków chemicznych, które osiadają na grilowanych potrawach. Dlatego należy stosować tacki lub folię aluminiową. Do grilowania należy używać lepsze mięso. Gorsze i twardsze mięso należy staraniej przygotować (rozbicie, posiekanie, zmielenie, marynowanie), ponieważ po upieczeniu będzie twarde, ciągliwe itp. Baraninę, mięso z królika, ryby, dobrze jest wczesniej zamarynować, a wołowinę w czasie pieczenia obłożyć kawałkami słoniny lub tłustego boczku. Mięso kroimy na kawałki o grubości 2,5 cm, a wędlinę na 4 cm. Drób dzielimy na niewielkie porcje, a ryby pieczemy w całości lub pokrojone w dzwonka. Dania mielone muszą mieć ścisłą konsystencję. Nie należy grilowanego mięsa nakłuwać, by nie spowodować wyciekania tłuszczu, ponieważ dania mogą być wiórowate. Dodatkowo mięsa można posmarować cieniutko olejem, zapobiegnie to wysychaniu i przyprawy będą się lepiej trzymać. Również warzywa można posmarować olejem, a twarde przed grilowaniem obgotować.